Зміни в імунній системі у вагітних з інфекціями, що передаються статевим шляхом, в анамнезі після прегравідарної підготовки перед програмою допоміжних репродуктивних технологій

Автор(и)

  • Олена Кротік Національний університет охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика, м. Київ

Ключові слова:

інфекції, що передаються статевим шляхом, прегравідарна підготовка, імунний гомеостаз

Анотація

DOI: 10.52705/2788-6190-2023-01-02
УДК 618.177-089.888.11:618.3:612.017]-036-07-08:616-055.2-022.8:613.88-071.1

Мета дослідження: аналіз динаміки лабораторних показників функціонування імунної системи у вагітних з інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), в анамнезі до та після проведеної прегравідарної підготовки перед
циклами допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ).
Матеріали та методи. Проведено аналіз функціонування імунної системи у 247 жінок із безпліддям, які мали ІПСШ в анамнезі і планували взяти участь у програмі ДРТ: 115 жінкам проведено запропоновану нами прегравідарну підготовку, із них у 56 жінок програма ДРТ завершилися вагітністю, які увійшли до І групи й одержували запропоновані нами лікувально-профілактичні заходи; 132 жінкам проведено стандартну прегравідарну підготовку, із них у 55 жінок програма ДРТ завершилися вагітністю, які увійшли до ІІ групи й одержували загальноприйняті лікувально-профілактичні заходи.
Поглиблене імунологічне обстеження включало абсолютну кількість лейкоцитів та лімфоцитів крові, а також їх субпопуляцій: хелперів CD3+ CD4+; цитотоксичних Т-клітин CD3+ CD8+; активованих Т-лімфоцитів CD3+DR+; В-лімфоцитів CD19+; природних кілерів клітин CD16+, CD56+, CD50+.
Статистичне оброблення результатів досліджень проведено з використанням стандартних програм «Microsoft Excel 5.0» та «Statistica 8.0».
Результати. При імунологічному контролі до початку підготовки до ДРТ в обох групах дослідження спостерігалась імунна дезадаптація і не зафіксовано достовірних змін по імунологічним показникам. Протягом вагітності в групі пацієнток, які отримували запропоновану нами прегравідарну підготовку, спостерігалось вірогідне зменшення (р<0,05) імунорегуляторного коефіцієнту з 2,17 до 1,87 внаслідок адекватної корекції похідних імунологічних розладів порівняно з вагітними ІІ групи (2,20–2,19).
У результаті запропонованої нами прегравідарної підготовки у 84,3% пацієнток І групи фіксували стимуляцію клітинної ланки імунітету, збільшилася фагоцитарна активність нейтрофільних гранулоцитів і кількість В-лімфоцитів, знизилася кількість імуноглобулінів М – 267,3±14,2 mg% проти 257,7±12,7 mg%; р<0,05.
Висновки. Розроблення та впровадження ефективної прегравідарної підготовки перед циклами ДРТ у жінок із ІПСШ в анамнезі та медикаментозна корекція протягом вагітності сприяє підвищенню адаптаційного компенсаторно-пристосуваль-
ного потенціалу в імунному гомеостазі матері та перинатальній охороні плода.

Біографія автора

Олена Кротік, Національний університет охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика, м. Київ

Національний університет охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика, м. Київ

##submission.downloads##

Опубліковано

25.03.2023

Як цитувати

1.
Кротік О. Зміни в імунній системі у вагітних з інфекціями, що передаються статевим шляхом, в анамнезі після прегравідарної підготовки перед програмою допоміжних репродуктивних технологій. par [інтернет]. 25, Березень 2023 [цит. за 07, Жовтень 2025];3(1):19-27. доступний у: http://www.par.org.ua/index.php/par/article/view/105